Skal gulvet afslibes før fugning?
Fugning af gulve skal altid udføres efter gulvafslibning, gulvet skal slibes til og med korn 120 før du kan afrense og udfylde gulvfugerne.
Det er meget vigtigt at, man bruger den rigtige gulvfuger og afrenser grundig alle fugerne op, inden man skal fuge sit gulv. Hvis fugerne ikke er renset ordentlig kan fugen ikke binde fast og ved gulvslibning vil de ryge med op igen. Tørtiden afhænger af fugebredde og fugens dybde. Sikaflex 11 FC gulvfuge tilhører den nye generation af fugemasser, der kombinerer de bedste egenskaber fra silikone – og polyuretan – fugemasser. Fugemassen hærder ved en reaktion med luftens fugtighed, og danner en elastisk fuge, der kan optage bevægelser på op til +/- 25 %. Sikaflex 11 FC er specielt udviklet til fugning af alle typer massive trægulve, samt til tætninger mellem gulv og andre bygningsdele, f.eks. vægge, trapper, søjler m.m. Fugemassen kan slibes, og lakeres med Select vand- og spritbaserede gulvlakker. Når gulvfugen er tør, skal der igen foretages gulvafslibning til den fine korn.
Hvad er pris på fugning af gulve og gulvafslibning?
Hvis du skal have foretaget fugning af gulve samt gulvafslibning af planke gulve i to værelses lejlighed
på ca. 40 – 60 m2 ( iflg. BBR) inkl. afrensning af gulvfugerne og lakering med 2x Junckers klar ultra mat lak, vil du ligge på kr. 30.250,- inkl. Moms
Evt. hvis du skal have foretaget gulvafhøvling / gulvafslibning af bræddegulve i to værelses lejlighed på ca. 40 – 60 m2 ( iflg. BBR) inkl. afrensning af gulv fugerne og lakering med 2x Junckers klar ultra mat lak, vil du ligge på kr. 35.800,- inkl. moms
Prisen er inkl. materialer afhøvling / afslibning, afrensning af gulv fugerne og lakering med 2 x Junckers klar ultra mat lak , løn, kørsel, og moms.
Der tages forbehold for ejendommens beliggenhed ( uden elevator 3., 4. sal og 5. sal har tillæg ) fuld malet gulve, spartelmasse, skråvægge, lim, fernis samt antal rum,
der skal laves.
Ved afrensning af fuger, bliver fugerne samme bredde?
Nej det gøre de ikke. En afrensning af fuger laves med specialt værktøj, der dog ikke skære i plankerne. Dvs. mellemrummet mellem plankerne forbliver som de er inden afrensning. Fugebreden vil altid variere på et gammelt plankegulv, da plankerne med tiden giver sig og bliver rykket. Hvis man ønsker et gulv, hvor fugebredden er helt ens, så skal fugerne fræses op, hvilket er meget ødelæggende for gulvet og koster meget mere end en afrensning.
Med slibestøv og lim kan du spartle hele gulvet
Man kan blande slibestøv med lim eller en specialvæske og spartle hele gulvet, hvorefter det slibes igen. Ved denne metode renser man normalt ikke gulvfugerne, men spartler dem blot ud for at gøre det biligst.
Det er også muligt at rense fugerne først, så der kan spartles dybere. Dog er der – både med og uden rensning – risiko for, at noget af spartelmassen forsvinder ved den efterfølgende slibning (risikoen er større, hvis der ikke renses). Vi spartler gulve kun én gang.
Vi fræser ikke gulve for at ensrette fugerne, da det svækker bæreevnen og kan medføre revner ved fer og not.
Hvis sokker sætter sig fast ved kanterne, skal disse områder udfyldes.
En elastisk gulvfuge kan tåle mere vibration, men kun til en vis grænse, og det er en væsentligt dyrere løsning.
Uanset om man fuger eller spartler, forhindrer det snavs og støv i at trænge ned i fugerne. Ulempen er, at hvis der ikke er 6–8 mm afstand ud mod væggen, kan gulvet løfte sig ved større temperaturudsving.
Hvis revnerne er meget små (ca. 0,5–1,5 mm), kan de som udgangspunkt spartles med en finspartel, der er beregnet til mindre sprækker.
Er mellemrummene større end dette, vil spartelmassen typisk synke under tørring. I sådanne tilfælde kræver det som regel 2–3 spartlinger for at opnå et stabilt og ensartet resultat.
Den ekstra arbejdsgang medfører naturligvis en højere pris, da det både kræver mere materiale og flere arbejdstimer.
NB: Vi kombinerer ikke forskellige sparteltyper, da det kan give farveforskelle og et uensartet slutresultat.
Hvorfor revner/løsner gulvfuge?
Gummi gulvfuger, som er beregnet til gulve, kan tåle vibrationer – men som alt andet, kun til en vis grad. Fugerne kan revne eller sågar løsrive sig, hvis lægterne eller strøerne er krympet. Dette kan ske ved fx temperatur fald eller temperatur stigninger, fugtighed og grundet træets alder. Gulvet vil under disse omstændigheder krympe sammen og udvide sig og dermed også rykke sig. Dette kan medføre at fugerne revner eller løsner sig fra træet, og i værste tilfælde løsriver sig.






