Ønsket om at skabe et ensartet udtryk i hele boligen

Mange ønsker, at deres gulve skal fremstå ensartede på tværs af rum og etager – især når der skal lægges eller behandles gulv i kun én del af boligen. Det er et fuldt forståeligt ønske, men det er samtidig vigtigt at vide, at en helt identisk farvetone og overflade sjældent kan opnås i praksis.

Forskellige træsorter – forskellige udtryk

Selv hvis der anvendes den samme træsort, vil variationer i struktur, åretegning, og tidligere behandlinger betyde, at resultatet aldrig bliver 100 % ens. Har man desuden forskellige træsorter – f.eks. ask i nogle rum og eg i andre – vil forskellen i udtryk være tydelig, også selvom man anvender samme efterbehandling. Ask er typisk meget lyst og ensartet, mens eg har mere naturligt spil, en mørkere grundtone og et højere indhold af garvesyre, hvilket alt sammen påvirker slutresultatet.

Hvad påvirker farve og udtryk?

Flere faktorer har betydning for det færdige resultat:

  • Tidligere behandling – fx olie, lak, lud eller voks

  • Lysindfald og slid – gulve ændrer sig over tid, afhængigt af brug og dagslys

  • Producent og sending – selv gulve fra samme leverandør kan variere i farve og struktur fra batch til batch

  • Opskæring og sortering – træs struktur afhænger af, hvordan det er skåret og sorteret (fx spejlskåret eller med knaster)

  • Efterbehandling – selv samme lak eller olie kan se forskellig ud afhængigt af træets alder, sugeevne og underliggende tone

Realistiske forventninger skaber de bedste løsninger

Det er derfor sjældent muligt at opnå et helt ensartet resultat. Men det betyder ikke, at man ikke kan opnå en flot helhed og en harmonisk overgang mellem rummene. Med den rette rådgivning og bevidste valg af efterbehandling, glans og tone, kan man minimere forskelle og skabe en samlet, æstetisk løsning.

Se prøver – men vær opmærksom på variationer

Vi medbringer altid prøver af forskellige efterbehandlinger, så du kan se konkrete eksempler og vælge den løsning, der passer bedst til dit hjem og dine ønsker. Prøverne er det bedste udgangspunkt – men det er vigtigt at vide, at de aldrig er 100 % retvisende, da variationer i træ og omgivelser altid vil spille ind. Billeder kan desuden være misvisende pga. lys og skærmkalibrering, så prøver i naturligt lys er klart at foretrække.

Ønsket om at skabe et ensartet udtryk i hele boligen er derfor sjældent muligt at opnå et helt ensartet resultat.
Selv hvis begge gulve blev slebet ned samtidig og fik nøjagtig samme behandling, vil forskellen i udtryk fortsat være synlig. Dog langt mindre markant end hvis de ikke bliv fuldslebet.

Se vores priser HER

Maler priser

Brug for en grundig og billig maler til din bolig?